cutest little animals // najslađe sitne životinje

cutest little animals // najslađe sitne životinje

utorak, 13. rujna 2016.

Čudnovati zamorci-Guinea pig-nježni i osjećajni.

Čudnovati zamorci-Guinea pig-nježni i osjećajni.
Za razliku od hrčaka, kunića i ostalih glodara, zamorčići skoro nikad ne grizu svog vlasnika. Preporučuju se kao najbolje životinjice za nešto manju djecu, upravo zato što su druželjubljivi, nisu opasni, a niti će ikad nauditi svom vlasniku. Bez obzira na uzgoj u Pet-Centru ili drugim pet shopovima, zamorci nikada u vaš dom neće doći divlji, pod stresom ili sl. zato što u pet shopovima već imaju društvo za igru.
Njih je u kući najbolje držati u nekom mirnijem mjestu koje nije bučno i u kojem nema previše ljudi. Dnevni boravak bio bi i dobar izbor ukoliko se može pronaći neki mirniji kutak, bilo bi najbolje. No ako nema takvog kutka u kući, uvijek ostaje opcija neke spavaće sobe ili blagovaonice (zavisi o izgledu stana). Temperatura na kojoj ih treba držati je normalna, i njegovo održavanje ne treba biti popraćeno kupnjom nikakvih grijača ili hladilica.
Ne mogu se razlikovati po mirnoći između muških i ženskih, već je samo važno da ga dobro pripitomite i onda će sve biti dobro, te neće biti agresivni ni ništa slično.
Zamorci su vegeterijanci i što se tiče prehrane, vrlo slični ostalim glodavcima, ali ipak imaju neke posebne potrebe. Na primjer, vitamin C. Dok ga drugi glodavci sami proizvode, zamorci, kao i ljudi, trebaju ga naknadno uzimati. Zato je kod prehrane zamorčiću važno uzeti mješovitu hranu s vitaminom C, a ako ste nešto debljeg džepa u Pet-Centar trgovinama možete pronaći vitamin C kao pripravak za vodu.
Preporučene dnevne količine hrane za zamorčića su:
- suha gotova hrana: 1/4 - 1/2 šoljice,
- voće: 1 kriška jabuke, kruške, dinje, jagode, lubenica, marelica, kivi, kupina, banana, smokva, grožđe,
- povrće: list salate, maslačka, svježe nabrana trava koja nije tretirana nikakvim insekticidima ili pesticidima, brokula, cvjetača, kelj, krastavac (s korom), rotkvica, repa (i korjen i list ), matovilac, radič, lucerna (u vrlo malim količinama), zob i pšenica (mlada), peršin, celer, blitva, špinat ili mrkva.
Vrlo je teško odrediti točnu količinu sviježe hrane za zamorčića. Korekcije količine hrane i poslastica određuje vlasnik koji prati navike svog ljubimca i njegove sklonosti. Ukoliko primjetite da se zamorčić počeo debljati, reducirajte mu obrok počevši od nagrada i poslastica.
 DRESURA.
Ukoliko ste mislili da zamorci nisu životinjice koje bi mogli malo 'izdresirati' - prevarili ste se. Proces je vrlo jednostavan, ali zahtjeva malo više slobodnog vremena. Za početak, potrebno je steći povjerenje od svog zamorca. Izvadite ga iz kućice (prvi puta možda neće htjeti izaći pa ga pokušajte namamiti hranom ili ga oprezno rukom uhvatite za tijelo i izvucite) pridržite ga u rukama i počnite ga maziti. Važno je da vaš zamorac uživa u tome, ali ako mu smeta pokušajte ga staviti na neku mekanu površinu i onda ga s jednom rukom lagano gladite po tijelu. Zatim uzmite komad voća ili povrća te mu ga dajte iz svoje ruke proizvodeći nekakav zvuk ili dozivajući njegovo ime. Kada ga pojede, uzmite ga i vratite u kavez. Sutradan, na jedno mjesto u kavezu stavite mu hrane te počmite proizvoditi isti zvuk kao i prije. On će polagano izaći iz kućice, te će pretražiti kavez u potrazi za hranom. Nikako mu u međuvremenu nemojte izvaditi hranu, jer više neće imati povjerenja u vas. To je prvi korak u dresiranju - naučili ste ga znakovima kada dobiva hranu.
Kada ga tek dobijete, vaš zamorac zna obavljati nuždu u svakom kutu svog kaveza, pa tako i u svojoj kućici. On može i sam naučiti obavljati nuždu u jednom kutku vašeg kaveza, a ukoliko to želite ubrzati, posegnite za jednostavnim rješenjem. Od generalnog čišćenja kaveza, dio na kojem želite da vaš zamorac obavlja nuždu malo slabije properite, a ostale vrlo jako izribajte. Na taj će način zamorac pomoću mirisa uspijeti raspoznati kutak u kojem će obavljati nuždu. Eto, dva korisna savjeta za pripitomljavanje i dresuru.
Katkad svom zamorcu dajte poslasticu, svakodnevno mu mijenjate vodu, izvedite ga van kaveza, igrajte se njim, pričajte s njim, osigurajte mu svakodnevno dostupno sijeno i vaš će zamorčoć biti sretan.
Nabavka zamorca: Zamorac treba imati više od 3 do 4 tjedna prilikom nabavljanja, i morate biti sigurni da ga je majka odbila, jer iako se rađaju sa zubićima sišu mlijeko. I čim je odbijen od majke, sposoban je na samostalni život. Kada dovodite doma zamorčića mora imati sve što je potrebno za njegov što ugodniji i uspješniji život. Kada dođete doma sa zamorcem, stavite ga u njegov novi dom i pustite ga na miru, dok se ne privikne na novo okruženje. Par dana ga nemojte vaditi i držati po rukama, dok se životinjica ne privikne na novi dom i okruženje. U tih par dana prilazite kavezu i pričajte da se malo počne i privikavati na vašu prisutnost. Nemojte ga strašiti, i idite korak po korak kako bi se na vas naviknuo. 
Kavez i lokacija kaveza: Kavez treba biti što veći i prostoran. Preko noći mogu izdržati i u manjim kavezima, ali se savjetuje da imaju veliki kavez, kako bi se mogli kretati. Ako niste u mogućnosti imati veliki kavez, a želite da se vaš zamorčić kreće i bude aktivan i nemate srca gledati ga kako se gužva u kavezu, možete ga pustiti i po podu (kući, stanu), samo pripazite da se negdje ne zavuče, i ne počne nešto glodati (naročito plastiku, najlon, žice, jer se sa tim materijalima može ugušiti). Zamorca je potrebno držati pod budnim okom ako ga pustite da bezbrižno tumara stanom.Ili ograditi dio stana. Kavez bi se prema nekim preporukama trebao držati na povišenom mjestu, nikako na podu, jer su to vrlo strašljive životinje i reagiraju na najmanje vibracije. Mora biti na suhom mjestu, daleko od propuha i daleko od izravnog sunčevog svijetla (zato što od propuha i sunca mogu uginuti - infarkt). Naravno, treba imati bocu za vodu, i hranilicu iako ni ne smeta da bude razbacano po cijelom kavezu, to im je onda i veći gušt, kopati po sijenu i tražiti hranu.
Podloga: Možete izabrati više podloga, počevši od sijena, piljevine do pijeska. Sijeno ne. Sijeno jako smrdi pogotovo kad se zamorčić popiški po njemu i nije nimalo ugodno to mirisati. Novinski papir kao podlogu, također izbjegavati, jer sadrži olovo što je toksično za zamorca. Izbjegavati i sve materijale s kojima se mogu ugušiti - plastika, najlon i KARTON (papir) također. Najbolji izbor jest pijesak ili piljevina, ALI, zamorac može biti alergičan na nešto od to dvoje, nije čest slučaj ali se može desiti. Pa ako primjetite da vam se zamorac na jednoj podlozi (piljevina ili pijesak) puno češka i kiše, podlogu promijenite. Podloga se mijenja po procjeni, i ne postoji neko pravilo. Kad postane nered, počne jako smrditi, to je već alarm za promjenu.
Igračke:U svakom boljem pet shopu postoje razne igračke za glodavce, također postoje i kamenja, minerali koji služe trošenju zuba i noktiju. Iako neki misle da su zamorci strašljive životinje, to vrlo zavisi od zamorca do zamorca i kako ga sam vlasnik navikne. Tako da i tu imate izbora, tako što zamorcu možete napraviti sklonište, gdje će se sakriti. Oni su ipak životinje koje imaju puno predatora i zato vrlo često znaju reagirati burno i bježeći kad krećete rukom prema njemu. Ali, prije će se naviknuti na vas bez skrovišta, zato je možda bolje njega ni ne stavljati. Možete staviti i neki komad odjeće koji ima vaš miris, kako bi se tako zamorčić na vas naviknuo. Igračke nisu potrebne, i to zavisi o samom vlasniku ako je željan da mu zamorac ima neku zabavu. 
Aktivnost: 
Zamorac ne bi smio samo sjediti u kavezu, jer će onda samo jesti i debljati se i imat ćete bolesnog zamorčića. Treba ga puštati iz kaveza i posvetiti mu puno pažnje. Morate s njim oprezno rukovati, tako da ga čuvate od visina i da vam slučajno ne ispadne iz ruke. Kotačić u kavezu- Nepotrebno, i većina zamoraca na to ne reagira. Kotačići su idealni za hrčke, ali ne i za zamorce.
Higijena:
 Za kavez je sve rečeno, treba se redovno čistiti. Posobno se ne preporučuje kupanje, ali neki smatraju da se trebaju često kupati, a ako ih već kupate neka to bude što rijeđe, te nakon kupanja zamorca, u mlakoj vodi, treba umotati u ručnik, dok se potpuno ne osuši. Češljanje se preporučuje kod dugodlakih zamoraca, a i kratkodlake je kao i dugodlake i sve ostale vrste zamoraca potrebno pregledavati povremeno, kako bi provjerili ima li neka neobična oštećenja kože ili sl. Nokti se mogu ali i ne moraju rezati, zavisno o tome koliko ih troši. Ako ćete rezati nokte, morate biti vrlo oprezni da ne bi ozlijedili svog zamorčića. U noktima imaju žilice koje se teško vide gdje završavaju ako zamorac ima tamne nokte; i možete režući nokte samo nanjeti nepotrebnu bol i krvarenje zamorčića.
Zdravlje:
Zamorac je zdrav sve dok jede, pije, ima normalnu stolicu, mokraću (bez čudnih, neobičnih boja ili mirisa) zdrave oči, zdravu dlaku i kožu, i dok je živahan i zainteresiran za društvo i igru. Čim se zamorac počne povlačiti, držati po strani, ležati na boku, ili bilo koje druge neobične stvari, veoma je važno posjetiti veterinara.
Glasanje:
Zviždukanje je za njih svojstveno i može svašta značiti, a najčešće reagiraju na zvuk vrećice ako mu se iz toga daje hrana.
Hrana:Zamorcu sijeno mora biti uvijek dostupno, u neograničenim količinama. Povrće i voće može jesti, ali umjereno. Zamorci su navikli na rutinu stoga im se hrana (kao povrće, voće i sjemenke) mora davati svaki dan u isto vrijeme; i to postepeno. Znači, nećete mu dati odmah cijelu mrkvu, već ćete mu dati sitni komadić mrkve, i tako postepeno povećavati obroke tokom narednih dana. Također, ne smiju im se naglo mijenjati vrste povrća i voća zbog mogućnosti dobitka proljeva koji može voditi dehidraciji životinje i konačno, smrti. Valja obratiti pažnju na tvrdoću i izgled stolice, kad mu se uvodi neka nova hrana, koju treba postepeno uvoditi. Stolica mora biti tvrđa i suha; ako mu je često "mokra" i mekana, nešto nije u redu. Meso i mesne proizvode, nikako. Ako ćete kupovati gotovu hranu za zamorce - sjemenke i/ili mix sjemenaka, morate paziti da je to za zamorce, a ne za ostale glodare, jer se s nekom hranom drugih glodara mogu lako ugušiti. Hrana koja se ne bi smjela uopće davati zamorcima: rabaraba (izuzetno toksično), krumpir, celer, grah. Hrana mora biti oprana i osušena (najbolje je "tuckati" ,a ne doslovce brisati, sa maramicom). To vrijedi za voće i povrće. Važno je prati zbog pesticida koji mogu naškoditi vašem zamorcu.

Voda:Svaki dan mijenjati vodu koja obavezno mora odstajati bar 24 sata, zbog klora. Znači, ipak treba malo odstajati. U vodu možete ukapati vitamina C (nađe ih se u pet shopu, kao posebni preparati za zamorce), jer nemaju mogućnost sami sintetizirati C vitamin; no ako se dovoljno hrane sa voćem i povrćem, s tim ne bi trebali imati previše problema niti potrebe, ali neće mu biti ništa i da mu se ukapava; bolje spriječiti nego liječiti.


Nema komentara:

Objavi komentar