cutest little animals // najslađe sitne životinje

cutest little animals // najslađe sitne životinje

nedjelja, 18. rujna 2016.

ZAMORCI-Guinea pig-briga o nježnim životinjicama.

ZAMORCI-Guinea pig-briga o nježnim životinjicama.
Zamorci su sisavci koji pripadaju porodici glodavaca.
Često u Pet Shopovima vidimo primamljivo zapakirane, šarene i na izgled lijepe poslastice za zamorce. Postoje razni ć i drops sa jogurtom, stapići za grickanje, kameni u obliku banana, mrkve, itd.Dobro razmislite prije nego svojem ljubimcu date tako nešto.Zamorci biljojedi čija se prehrana u prirodi sastoji od raznih trava, lišća, sijena, bilja i povrća. Probavni sistem zamorca je jako osjetljiv i treba posvetiti puno pažnje u odabiru pavih namirnica kojima ćete hraniti svog ljubimca kako bi bio zdrav. Uz prirodnu i zdravu prehranu zamorca ne spadaju pšenica, raž, zob, ječam, mliječni proizvodi itd. Naročito ne šećeri, med i sl. koje zamorci u prirodi uopšte ne koriste.Od čega se sastoje te komercijalne poslastice. Na poledjini svih tih savršenih pakovanja poslastica za zamorce može se pročitati slijedeće: jogurt u prahu, svježa jaja, mlijeko, med, biljni nusprodukti, sjemenke žitarica, šećer, melasa, brašno, soja, kukuruzni skrob, umjetne arome i boje. Ovo su vrlo alarmantne činjenice. U tim poslasticama nema ni jednog jedinog sastojka koji bi zadovoljio nutritivne potrebe vašeg zamorca, s druge strane, puno je sastojaka koji su jako opasni i otrovni. Dakle, apsolutno sve komercijalne poslastice treba najstrožije izbjegavati u cilju očuvanja zdravlja vašeg ljubimca. Takodje je bitno zapamtiti, zamorcima poslastice ne trebaju ispunjavati svakodnevnu prehranu. Sve vrste poslastica treba davati rijetko, zbog puno šećera, zitarica i štetnih tvari. Držimo se prirode, zato što sa prirodnim namirnicama nikada nema greške. 
Prirodne poslastice su: komadić jabuke, komadić banane, komadić krastavca, komadić mrkve...
Hrana kupljena pet Šopovima je sve NE. Pročitajte malo djetaljnije sastav u hrani, pa ćete vidjet da ima masa otpada iz proizvodnje ostale hrane, umjetnih aroma, žitarica koje nisu podobne za zamorce, kao i raznih šećera, melase, meda i sl, koji mogu prouzrokovati teške probavne smetnje. Nažalost se radi o profitu, pa je proizvodjačima potpuno svejedno što će u tu hranu utrpat jer i tako znaju da će kupce zabljesnut dodacima umjetnih vitamina i minerala, koji su opet, uz uravnoteženu prirodnu prehranu zamoraca, skroz suvišni. 
Zamorcima ne treba uopšte gotova hrana. Njih morate hraniti prvenstveno sijenom u neograničenim količinama, zatim povrćem (koje ne nadima) i mirodijskim biljkama (celer, persin, koromac, kopar i t.d.) i livadnim travama. Do zelenog preko zime nije lako doći pa se onda daju sasušene livadne trave i mirodijske biljke, kao i grancice, cvijetovi i listovi.
Nažalost i dalje se trpaju zamorci medju glodavce kao sto su hrčkovi, štakori i miševi kojima su glavna hrana žitarice, a zamorci imaju sasvim drugačije potrebe od njih, njihova probava je uštimana na drugu vrstu hrane, jer u njihovim prirodnim staništima nema žitarica (žito, kukuruz, pšenica, soja i t.d.), već samo trava i livadne biljke.
Dobro razmislite o njegovim potrebama i načinu ishrane, jer nije slučajnost da kod nas zamorci žive max 3-4 godine, a vani više nije rijetkost da zive 8-10.
Zamorac potiče od pretka Cavia cutleri koja živi u Južnoj Americi. Zamorce su držali Inke, davno prije Europljana, a uglavnom su im služili kao kućni ljubimci tj. hrana. Osvajanjem u 16. stoljeću španjolski konkvistadori su ih pronašli slobodne u kućama građana te ih pronjeli Europom. Vrijeme dolaska na europsko tlo nije pouzdano , no danas su zamorci jedno od najomiljenijih dječjih kućnih ljubimaca širom svijeta.
Uslovi za držanje:
Smještaj kaveza i veličina:
Zamorčići su vrlo aktivne životinje, i zahtijevaju puno prostora. Mjesto za kavez mora biti zaštićeno od kiše, vlage, hladnoće, propuha te naglih promjena temperatura. Pri kupovini ili izradi kaveza mora se paziti da ne bude manji od 120x60 cm te niži od 5o cm. Ukoliko je više zamoraca potreban je veći kavez. Ako je pak kavez manji morate mu osigurati dovoljno vremena provedenog u šetnji prostorom u vašem stanu (bez kablova, može biti loše). Takođe je bolje da je kavez na povišenom mjestu kako bi se zamorac/i osjećao/li sigurnije. 
Oprema kaveza: U samom kavezu bi bilo potrebno osigurati mjesto za spavanje, vodu,hranu, igru i kretanje. Dno kaveza posuto steljom treba se redovno čistiti kako bi se izbjegli neugodni mirisi ili čak bolesti.
 Kada ga tek dobijete, vaš zamorac zna obavljati nuždu u svakom kutu svog kaveza, pa tako i u svojoj kućici. On može i sam naučiti obavljati nuždu u jednom kutku vašeg kaveza, a ukoliko to želite ubrzati, posegnite za jednostavnim rješenjem. Od generalnog čišćenja kaveza, dio na kojem želite da vaš zamorac obavlja nuždu malo slabije properite, a ostale vrlo jako izribajte. Na taj će način zamorac pomoću mirisa uspijeti raspoznati kutak u kojem će obavljati nuždu. Eto, dva korisna savjeta za pripitomljavanje i dresuru.
Katkad svom zamorcu dajte poslasticu, svakodnevno mu mijenjate vodu, izvedite ga van kaveza, igrajte se njim, pričajte s njim, osigurajte mu svakodnevno dostupno sijeno i vaš će zamorčoć biti sretan.
Kretanje: Bilo bi poželjno zamorca puštati svakodnevno da trčkara po sobi po par sati kako bi se „istrošio“ takođe samo uz prisustvo samostalne osobe, kako se ne bi dogodilo da zami dođe u kontakt sa električnim kablovima ili otrovnim biljkama. 
Ishrana: 
Kod zamoraca je ishrana jednostavna, no ima stvari na koje se treba obratiti pažnja. Zamorci su isključivo vegetarijanci/biljojedi/biljožderi i uz peletiranu hranu hrane se voćem i povrćem.Vole rutinu i predvidiv život, a to je isto sa hranom. Ako mijenjate vrstu peletirane hrane, radite to postepeno miješajući hranu sa hranom, ne naglo jer bi moglo doći do stresa kod zamorca. 
Sijeno: Sijeno je osnovna hrana u ishrani zamoraca. Sijeno mora biti dostupno svaki dan i ne smijete ograničavati količinu. Sijeno je potrebno jer zamorac svakodnevno mora trošiti stražnje zube (žvakanjem), kako ne bi narasli, a ako narastu ostaje samo rezanje zubi. Također je važno i zbog probave.
Voda:
Iako zamorci crpe veliku količinu vode iz voća i povrća, svježa voda je neophodna te mu uvijek mora biti dostupna (zdjelica ili pojilica). Voda se mora mijenjati svaki dan, a svaki drugi isprati vrelom vodom, kako se ne bi nakupile alge ili bakterije. Pripazite da bočica nije na direktnom svijetlu duže vrijeme, kako se ne bi zagrijala voda. Ako kupujete vodu, nikako ne smijete koristiti destiliranu vodu i vodu bogatu kalcijem. Također se preporučuje pojilica, jer bi se moglo dogoditi da se zamorac okupa.
Gotova i peletirana hrana: Takva hrana osigurava balans vitamina, minerala i hranjivih sastojaka. Iako peletirana hrana nije nužna u ishrani zamoraca, bilo bi je dobro okoristiti kao primarnu hranu nakon sijena. Peletirana hrana je glavni izvor proteina, a ako je ne odlučite koristiti morate dobro isplanirati plan ishrane, koja će sadržavati sve potrebne hranjive sastojke koje su inače u peletiranoj hrani. Odrasli zamorac pojede u prosijeku 60 grama hrane dnevno, dok oni aktivniji jednu manje a neaktivni više-manje iz dosade. Pošto zamorci vole rutinu nastojite ga hraniti u isto vrijeme, bez obzira hranite li ga 1 ili 2 puta dnevno. Uvijek odstranite ostatak peletirane hrane nakon dva-tri-sata inače će nastaviti grickati i kada je sit, što ne valja za njegovu težinu (najviše 1 kila- mužjaci mogu i preći). Previše peletirane hrane može dovesti do prekomjerne težine, zato hranu uvijek treba davati kada je za to vrijeme. Sijeno je jednina hrana koja im mora biti dostupna 24 sata na dan. 
Kada birate peletiranu hranu, nastojite ne kupovati hranu sa suhim voćem ili masnim sjemenkama. To je zato jer imaju previše masti te takođe mogu dovesti do prekomjerne težine. Uz to mnoge mješavine hrana sadrže suncokretove sjemenke. Zamorci se ne smiju hraniti sa bilo kakvim sjemenkama sa ljuskama jer postoji mogućnost da se zamorac uguši sa ne dobro prožvakanom ljuskom. Zamorci se hrane isključivo paletiranom hranom za zamorce nikako za kuniće ili bilo koju drugu životinju (isto vrijedi i obrnuto). Peleti za zamorce napravljeni su isključivo za njegovu prehranu, ostale hrane npr.za hrčka mogu dovesti do ozbiljnog problema. Hrana za ostale glodavce može naškoditi zamorcu jer ima manjak/višak vitamina i minerala. Npr. hrana za hrčke sadrži suncokretove sjemenke.Budući da svaka životinja ima svoje potrebe za mineralima i hranjivim tvarima u hrani nije dobra ni kombinacija „sve u jedan“. 
Voće i povrće: Kao vegetarijanci zamorci u svojoj ishrani imaju voće i povrće.Ono je bogat izvor C vitamina. Fosfor i kalcij su nužni minerali u ishrani zamoraca, ali zapamtite da ih dobivaju iz peletirane hrane, te zato pazite na količinu. Previše kalcija u mokraći zamorca može dovesti do stvaranja kamenca. Dobar balans fosfora, kalcija i vitamina C sprječava potrebu za vitaminom D. Iako većina peletirane hrane sadrži vitamin D, nema garancije da je sadrži i ona koju vi koristite. Svježa zelena hrana i voće smanjuje potrebu za vodom. Kao i sa svakom hranom ni sa ovom se ne smije pretjerivati, jer previše zelene hrane može biti rezultat proljeva. Neki zamorci ne će jesti svu hranu koja im je dana, no neki će pojesti sve što im se stavi pod nos. Ovoje (nepotpun) popis voća i povrća koje zamorac smije jesti: jabuke, banane, radić, mrkva, brokula, celer, trava, špinat, rajčica, krastavac, paprika, breskve, kruške, kukuruz, peršin, rotkvica koraba… Uvijek pazite da voće i povrće nije špricano ili kontaminirano urinom (pasa, mačaka…)
Također zelena hrana pogotovo salata nikada ne smije biti mokra kada se daje zamorcu jer, bi moglo rezultirati proljevom. Ono što se izbjegava u ishrani zamoraca:
stabljike celera (teško svarljive),bilo kakve vrste ljuski (sjemeke suncokreta i sl.),grah,rabaraba (iznimno otrovno),krumpir (neki kažu nije otrovno u malim količinama, neki da su otrovni oni zeleni dijelovi ispod kore – u svakom slučaju, bolje ne riskirati)
Poslastice: Postoji više tvornički proizvedenih poslastica za zamorce, no one rijetko imaju prehrambenu svrhu, te često sadrže sjemenke sa ljuskama spojene medom. Zato ih bolje izbjegavajte. (bolje je prirodno).
Nemojte se začuditi ako primijetite da vaš zamorac jede vlastiti izmet, tako je ponašanje potpuno i naziva se koprofagija. Kao i kunići i zamorci su vrlo zavisni o bakterijama kako bi probavili hranu i „izvukli“ sve vitamine. Zbog toga oni proizvode (oko 150 na dan) mekani izmet (caecotrophes) koji sadrži vitamin B i bakterije koje nastanjuju crijevnu floru. Ovakav će izmet zamorac ponovno probavljati- nešto slično se događa kada krava „preživa“ još ne potpuno probavljenu hranu. Važno je ne sprječavati zamorca da to radi, međutim, ako je hrana bogata kalorijima i proteinima zamorac možda neće imati potrebu za ponovnim probavljanjem ne iskorištenih vitamina. 
Razmnožavanje:Zamorčići su druželjubive životinje te je najbolje da ih u kavezu ima najmanje dvoje. Najbolje ih je kupiti zajedno kada su mali. Ako je u kavezu više mužjaka i jedna ženka zamorci postaju agresivni jer se bore za ženku. Sam mužjak može bez problema boraviti u kavezu sa ženkom. Ukoliko je mužjak kastriran dozvoljene su sve kombinacije. Zajednički život zamoraca i kunića nije dobar jer ima razlika u ponašanju. Ženke zamoraca spolno sazrijevaju u dobi od mjesec dana, a u toku jedne godine mogu imati tri legla. Gravitet traje 70-ak dana i u leglu su 2-5 malih.

Nema komentara:

Objavi komentar