cutest little animals // najslađe sitne životinje

cutest little animals // najslađe sitne životinje

nedjelja, 11. rujna 2016.

Hrčak-Hamster-neodoljiv malacki ljubimac.

Hrčak-Hamster-neodoljiv malacki ljubimac.
SMJEŠTAJ I DRŽANJE HRČKA
Mladog hrčka možemo nabaviti u svako doba godine. Pri kupovini je važno paziti da je životinjica umiljata, živahna, sjajne i prilegle dlake te vedrih očiju. Kad se ne mislimo baviti uzgojem, najpametnije je kupiti već gotov kavez. Kaveza ima različitih vrsta, ali su najčešći od metalnih šipki s plastičnim dnom. Ne smije biti manji od 35x25x20 cm. Povoljnije je kad su vratašca s gornje strane i kad se dobro zatvaraju, jer je hrčak vrlo spretan i rado pobjegne. Novonabavljenog hrčka treba ostaviti dva dana na miru da se u svom novom kavezu udomaći.
Važno je znati da se odrasli zlatni hrčci ne podnose. Zato je za svaku životinju potreban poseban kavez. Jedino ženka dok doji, boravi zajedno s mladima. Mladi hrčci, koliko god su društveni dok su posve mali, kasnije se razviju u tipične samce. Na dno kaveza stavimo piljevine, pijeska ili nešto slame, a kako hrčak preko dana voli spavati, u kavez mu stavimo i malu, najčešće plastičnu kućicu. Za kućicu može poslužiti i polovina kokosovog oraha pričvršćena na drvenu pločicu.
U kućicu, koja mu zamjenjuje gnijezdo u prirodi, hrčci često navuku i zalihe hrane, dok ženka tu okoti mlade. Unutrašnjost te svoje "spavaće sobe" uredi hrčak sam. U kavez mu zato stavimo malo sijena ili drvenih strugotina. Hranu mu stavljamo u keramičke zdjelice, dok je vodu najbolje staviti u tlačne pojilice, koje se mogu nabaviti u specijaliziranim trgovinama. U većini kaveza koje kupimo postoji kotač ili bubanj na kojemu se hrčci do mile volje mogu istrčati. Naime, zlatni hrčci su životinje koje se mnogo kreću i treba im omogućiti da se svakodnevno dovoljno izmore. 
Mnogi mali sisavci koje držimo u stanu smetaju nam zbog svog, često ne baš ugodnog, mirisa. Zlatni hrčci, ako ispunimo samo neke uvjete, uopće nemaju neugodan miris. Kavez se mora svakih 3 do 5 dana čistiti, stara se stelja zamijeniti novom i oprati hranilica i pojilica. U nuždi, s čišćenjem možemo sačekati i sedam dana, ali tada više nije isključeno da se iz kaveza neće početi širiti neugodniji miris. Kavez se mora svakih 5 do 6 sedmica temeljito očistiti i dezinficirati. Nakon dezinfekcije potrebno ga je dobro isprati vodom.
OPŠTE O HRČKU
Najcešce se kao kucni ljubimac drži zlatni hrcak. Srodan je miševima, dakle pripada porodici glodara. Dugacak je oko 20 cm i ima veoma kratak repic. Noge mu nisu pokrivene krznom. Na prednjim nožicama ima po četiri, a na zadnjim po pet prstiju. Na obrazima ima specijalne "kesice" koje mu služe kao "magacin" za hranu i u njima može da sakupi toliko zrnevlja koliko iznosi polovina njegove tjelesne težine.
Zlatni hrcak ne voli društvo. Kada su jako mali, treba da budu uz svoju mamu, otprilike 8 nedjelja, a nakon tog vremena, treba ih razdvojiti, jer ako ih ima više u istom kavezu, skloni su tučama, pa neko može i da nastrada. Dakle, važi pravilo: "jedan hrčak, jedan kavez". Međutim, ima nekih vrsta, kao što je patuljasti hrčak, koje "podnose" društvo drugih.
Ovaj kućni ljubimac je jednostavan za držanje. Jeftin je, dobroćudan, lako se pripitomljava pa se o njemu mogu brinuti i mala dijeca. Životni vijek mu je u prosjeku dvije i po godine, ali nije rijetko da doživi i 4 godine.
KAKO GA SMESTITI
Pre svega, morate da mu nabavite udobnu kuću koja odgovara njegovim potrebama. U prodavnicama kućnih ljubimaca mogu se kupiti specijalni kavezi, sa svim stvarčicama koje će novom članu vaše porodice biti neophodne da bi se prijatno osjećao. Na dno kaveza stavite debeli sloj piljevine, a u jedan ćošak mu ostavite krpice, slamu i slično, da bi mogao da napravi gnjezdo. Kavez postavite na neko mirno mijesto koje nije izloženo sunčevoj svjetlosti, a zaštićeno je od promaje. Obratite pažnju na to da u prostoriji u kojoj će boraviti temperatura vazduha mora uvijek da bude ista.
ŠTA JEDE
Kad kupujete kavez, kupote hranilicu u koju se stavlja zrnevlje za ljubimca. U "pet-šopovima" postoje specijalne miješavine zrnevlja za hrčke. Ukoliko mu svakoga dana dajete sočno lišće zelene salate, maslačka ili spanaća, onda mu voda nije potrebna, pošto on "izvuče" vodu iz tih biljaka. Medutim, ako mu se ne daje zeleno lišce, onda mu se u kavez mora staviti i pojilica sa sviježom vodom-uvijek je stavite.
Pored zrnevlja i lišca, dobro mu je s vremena na vrijeme dati kolutove sviježe šargarepe, jabuke ili kelerabe, a da bi mogao da troši svoje zube, u kavez mu testavi i parče sipine kosti ili komad tvrdog drveta.
KAKO GA NJEGOVATI
On će se sam brinuti o svojoj čistoći, tako da nije potrebno da ga četkate. Izuzetak je samo jedna vrsta dugodlakih hrčaka koji se ponekad moraju iščetkati da bi im se odstranila piljevina iz krzna. To je najbolje uraditi mekanom četkicom za zube. Takođe ga ne treba ni kupati, jer bi se na taj način odstranila prirodna masnoća iz njegovog krzna i postao bi podložan mnogim kožnim oboljenjima. S vremena na vrijeme, stavite mu u kavez plitku posudu sa čistim, suvim pijeskom. On će se u njemu valjati, kao što radi u prirodi, i na taj način ce odstraniti višak masnoće iz svog krzna.
ČIŠCENJE KAVEZA
Dva puta nedeljno, izvadite hrčka iz kaveza, bacte staru piljevinu i eventualne ostatke hrane, operite dno kaveza, a zatim stavite u njega sviježu piljevinu, ali mu ostavite bar dio starih "krpica" iz gnjezda, jer on to tako voli. Dok cistite kavez, proverite i hrčkovo zdravstveno stanje. Ako primjetite da su "kuglice" koje ostavlja za sobom mekane, moguće je da ima proliv. Ako ih ne pronađete, možda pati od zatvora. U oba slučaja morte se posavjetovati sa veterinarom.
Kavez za hrčka treba biti namijenjen glodavcima (metalni kavez najmanje 60 x 50 x 40 cm), jer će u suprotnom vrlo lako naći ili progristi izlaz i pobjeći. Pripazite i na razmak između rešetki. Kavez ne smije biti ovalnog ili okruglog oblika jer bi hrčak mogao izgubiti orijentaciju i razboljeti se. Kao podlogu, najbolje je staviti strugotine od drva ili kupiti gotovu stelju za hrčke. Kavez je dovoljno čistiti dva puta tjedno, jer su hrčci vrlo uredne životinjice, ali mjesto na kojem hrčak vrši nuždu treba čistiti svaki dan.Mogu se bez problema privići na WC. Prilikom pranja kaveza, sredstvo za čišćenje treba dobro isprati.
Može da se desi da hrcak "zakaci" i neku kožnu bolest. Ako primjetite da gubi dlaku, da se preterano češe, da mu se koža peruta ili je preosjetljiva na dodir, najvjerovatnije je u pitanju neka alergija, gljivično oboljenje ili su ga napali kožni paraziti. U svakom slučaju, odnijeti ga kod veterinara.
Hrčak je jedna od najomiljenijih kaveznih životinja sisavaca. U Siriji su uhvaćeni prvi primjerci, a pošto su bili zlatne boje nazvan je zlatnim ili sirijskim hrčkom, Mesocricetus auratus. Danas se zna da postoje mnoge boje krzna. Tijelo mu je zdepasto, s kratkim nogama i malim repom. Koža između obraza i vrata sa svake strane lica može se proširiti u obliku vrećice. To mu omogućuje da prikupljenu hranu skuplja u te vrećice i tako je "transportira" do nastambe.
Životni je vijek hrčka 2-3 godine. Temperatura tijela mu je 37,4 Celzijeva stupnja, a broj otkucaja srca 275-425 u minuti.
Hrčak je izuzetno aktivan, osobito noću. Buku gotovo uopće ne stvara, osim kad se bori. Ako je u opasnosti, glasa se cviležom. Neki hrčci imaju crvene oči, a drugi tamne. Ima ih dugodlakih, koji su osobito popularni kao kućni ljubimci, a poznati su kao "Teddy Bear" hrčak.
Hrčke je preporučljivo držati na žičanu podu, izuzev ženki s mladima, kojima više odgovara tvrda podloga s piljevinom. Kavez mora biti dobro zatvoren, jer su hrčci umjetnici u bježanju (mogu naći put kroz najmanju rupu). Ako vam slučajno pobjegnu, prvo ih potražite u kanti za smeće ili iza radijatora, jer su to mjesta na kojima najčešće rade gnijezda. Tamo se zavuku danju i miruju, a aktivnost započinju noću. Kad odrastu, bolje ih je držati odvojene. 
Plastični, metalni ili stakleni kavezi najbolje se čiste i dobri su za održavanje higijene. Hrčak je savjesna, izbirljiva i gadljiva životinja. Pomno bira dio u kavezu u kojem će odlagat hranu, obavljati veliku i malu nuždu te se gnijezditi.
 
Na dno kaveza možete mu staviti piljevinu ili papirnate rupčiće od kojih sam pravi gnijezdo. Danju su vrlo pospani jer se noću umore. Probudite li ih naglo, mogu vas ugristi ili se izvrnu na leđa i pokažu zube cvileći. Vrlo se brzo naviknu na vas te poslije i te kako vole da ih češkate. Iz kaveza se uzimaju za kožu iza vrata poput mačke.
Najpogodnija je ishrana gotovom hranom. Hrčke nipošto ne smijete hraniti zečjim paletama jer nemaju dovoljno kvalitetnih bjelančevina, vrlo važnih u prehrani hrčka. Jabuka i salata preporučuju se u prehrani skotnih ženki radi spriječavanja kanibalizma jer će pojesti i svoju mladunčad. U novije se vrijeme smatra da sirovo kravlje mlijeko u prehrani poboljšava rast i razvitak. 
Graviditet im traje 16 dana. Mladih u leglu obično ima 5-10, a gdje kad čak – 17. Teže oko 2 grama i imaju vrlo oštre sjekutiće. Od sise se odbijaju u dobi od tri tjedna. Moraju biti u tihu i mirnu okruženju.
Od bolesti svakako treba spomenuti "bolest mokrog repa"; oboljeli su hrčci letargični, nemaju apetita, a često imaju proljev. Glavni je klinički znak mokar stražnji kraj životinje, osobito oko anusa i repa. Smrt nastupa odmah nakon pojave prvih kliničkih znakova ili u tijeku samo nekoliko dana, pošto se pojave i teža oštećenja kože i dubljeg tkiva oko anusa. Terapija je zasad vezana uz primjenu precizno određenih doza nekih antibiotika. Hrčci mogu oboljeti i od šuge, crijevnih parazita, nekih tumora... Osobita se opasnost krije u liječenju koje provodi samostalno vlasnik jer i vrlo male doze nekih lijekova u hrčka mogu uzrokovati otrovanje i smrt.

Nema komentara:

Objavi komentar